Bojujte spolehlivě s nadýmáním


Nadýmání může potkat každého z nás. Nemusí se jednat o žádný závažný zdravotní problém. Nadýmání může způsobit stres, změna v jídelníčku, konzumace nesprávných potravin, pití vysokého množství sycených nápojů, málo pohybu, užívání antibiotik nebo spousta dalších faktorů.

Nadýmání vlastně znamená, že ve vašich střevech je nadměrné množství plynů, které neodchází ven tak, jak by měli.

Masáž

Na masáž nemusíte jen za odborníkem. Masáž břicha, která vám pomůže snížit nadýmání, si dokážete provést i vy sami. Taková masáž zvýší frekvenci pohybu střech a napomáhá k navrácení zdravého trávení. Lehněte si na břicho a masírujte se po obvodu střev. Během cvičení pomalu dýchejte.

nadýmání

Bylinky

Některé bylinky jsou skvělým prostředkem proti nadýmání díky látkám, které jsou v nich obsažené. Ideálně si z těchto bylinek připravte čaj, který budete během dne popíjet. Proti nadýmání skvěle funguje například fenyklový čaj, zázvorový čaj nebo mátový čaj.

Procházka

Ke správnému trávení je důležitý i pravidelný pohyb. Proto se vydejte alespoň na krátkou procházku. Nemusíte ujít několik desítek kilometrů, stačí krátká procházka, která bude trvat třeba 15–20 minut. Vaše střeva vám pak za ní poděkují.

Teplo

Proti nadýmání může pomoci i aplikace tepla. Vezměte si nahřívací láhev nebo polštářek a přiložte si je na oblast střev. Pokud nemáte žádný nahřívací polštářek, stejně dobře vám poslouží horká koupel nebo sprcha. V případě střechy směřujte proud vody na své břicho a nechte se sprchou jemně masírovat.

čaj

Nezadržujte plyny

I když je tohle pro hodně lidí choulostivé, nejhorší, co můžete udělat je to, že budete zadržovat plyny v sobě. Pokud jste ve společnosti, najděte si místo, kde budete mít soukromí, například toalety, a vypusťte plyny ven. Vašemu trávení se tím velmi uleví a je možné, že tím i vaše nadýmání velmi rychle zmizí.