3 tipy k vytvoření dokonalé prezentace


Prezentace jsou velmi důležité, protože dokáží svým obsahem předat publiku nové informace. Lze je využít v práci, ve škole i na univerzitě, přednáškách i kurzech. Mnoho z nich ale nemá úplně vhodnou podobu, která by však měla být na jednu stranu při takto významném použití určitou samozřejmostí. A když se do toho všeho přidá ještě špatný prezentující, velký problém může být na světě. Zvláště v případě, že se bojíte svých schopností při samotném představení prezentace, byste se měli zaměřit na to, jak vypadá, tedy na její grafickou stránku. A pomocí jakých kroků můžete i vaši prezentaci dovést k dokonalosti?

studentka s notebookem

Vsaďte na názornost

Pokud byste chtěli publikum zahltit textem, je asi lepší rovnou místo prezentace použít textový dokument. Prezentace by měla být plná obrázků, grafů a někdy se vám bude hodit i nějaká ta animace nebo videa (např. z yt video downloader). Posluchačům tak téma přiblížíte určitě mnohem lépe než přílišným využitím textu, které v nich začne probouzet spíše nesoustředěnost, nudu a únavu.

Zvolte správnou šablonu

Při tvorbě prezentace je nutné zvolit správnou šablonu a není větší chyby než textu na splývajícím pozadí. Taková prezentace bude nudná už od začátku, protože nebude možné číst text, a to se posluchačům zcela určitě líbit nebude. Nezapomeňte ani na to, že na monitoru vašeho počítače prezentace může vypadat jinak než na velkém plátně určeném k promítání a postarejte se o to, aby nemohlo dojít k žádnému většímu problému dostatečnou kontrolou.

prezentace na papíru

Vyhraďte si dostatek času

Dokonalou prezentaci za 20 minut nejspíš nevytvoříte, a to nejen v případech, kdy jste úplným začátečníkem. Snažte se naopak o to, abyste na celou tvorbu měli dostatek času, protože se díky tomu nemůžete dostat do stresových situací a máte tolik času, že můžete i řešit případné problémy, čímž snad prezentaci dovedete k úplné dokonalosti.