Bydlení je základ

Líbí se vám představa že máte svůj vlastní rodinný dům? Dům si můžete nechat postavit, i když to v dnešní době není vůbec jednoduché. Ještě před pár lety bylo všechno jinak a postavit si dům mohl téměř každý. Hypotéky i pozemky byl cenově dostupné, ale dnes je všechno jinak. Hypotéky jsou pro běžné zaměstnance téměř nedostupné. Banky vyžadují aby žadatelé o hypotéku měli určitá % z celkové výše hypotéky naspořeno, což je poněkud nereálný požadavek, pokud někdo zatím bydlí v nájmu. Když někdo musí platit nájem, těžko ušetří další stovky tisíc jako základ pro hypotéku. A na tomto ztroskotá sen o vlastním domě pro spoustu lidí.

stavba domu

Protože dlouhodobě klesal zájem o hypotéky a lidé neměli dostatek peněz na nákup předražených nemovitostí, jejich ceny začaly mírně klesat. Nečekejte žádné velké zlevňování, ale první vlaštovky už jsou tady. Můžete tak sehnat pozemek za lepší cenu než loni, ale je potřeba hledat pravidelně zda se něco vyskytne v lokalitě o kterou máte zájem.

koupě domu

Jakmile budete mít pozemek, stavbě nic nebrání
Nebo ano? Stavba domu musí být povolená stavebním úřadem. Ten povolení vydává na základě kompletní projektové dokumentace, kterou musíte předložit. Pokud si chcete nechat dům postavit firmou, některé nabízí i možnost vyřízení povolení. Stačí podepsat plnou moc. V případě že se pro stavbu rozhodnete vás určitě bude zajímat finanční stránka věci. Stavba rodinného domu – cena se nedá říct jednoznačně, protože záleží na tom, kde budete stavět, zda s firmou i svépomocí a také záleží na typu vybraného projektu. Vliv na cenu má spousta faktorů, a toto jsou jen ty základní. Firmy nabízí typové projekty na klíč od zhruba 3 milionů bez základové desky, tedy pokud je řeč o domu pro čtyřčlennou rodinu. Menší domky jsou levnější, ale rodina s dětmi se sem vejde jen těžko. Jestli chcete znát přesnou cenu, musíte si vyptat konkrétní projekt.