Spánek podle ajurvédy


Večer jako dohánění restů

To, že většina dospělých chodí spát pozdě asi není nic tak zvláštního. Večer je klid na práci, na knihu i na jeden díl oblíbeného seriálu. Ale věděli jste, že podle ajurvédy je nejlepší čas na zalehnutí do postele ve 22h?

Co je ajurvéda a proč 22h? Tak hezky postupně!

Ajurvéda je komplexní léčebný program vyvinutý v Indii, který funguje už více jak 6 000 let. V překladu slovo ajurvéda znamená: věda o životě. Zároveň je to nejstarší holistický systém na světě. Ajurvéda kouká na člověka jako na celek, kdy dohromady vnímá mysl, duši i tělo. Na rozdíl od klasické  medicíny respektuje přírodní zákony a osobnost člověka.

žena

Proč jít spát právě ve 22h?

Jak bylo psáno výše, ajurvéda se velmi silně opírá o přírodní zákony. A proto na přední příčky v důležitosti řadí respektování denního režimu. Nemusíte tak jíst více borůvek, zelí či proteinů. Mnohem důležitější pro tělo je jít brzy spát a brzy vstávat. Jakmile vykolejíte z přirozeného režimu dne, vykolejíte tím i tělo. Tím se zvedne hladina kortizolu a tělo bude ve stresu. Během dne se střídá různá aktivita a od 18-22h naše energie klesá, tělo se zklidňuje a chystá se na spánek. Pokud v tuto dobu skutečně ulehneme do postele a usneme, spánek bude kvalitní a hluboký. Jestli ale tuto dobu přetáhneme, chytneme tak zvaný druhý dech, kdy nám nepůjde úplně snadno usnout. Tělo bude bdělé a vy budete chtít shlédnout ještě jeden díl seriálu.

jídlo

Pozor: drobné odchylky mohou přirozeně nastat v rámci ročních období. V létě, kdy je více slunce a je déle vidět se může hodina 22h trochu posunout.

Co si z toho tedy vzít?

Choďte spát brzy! Večer už vypněte všechny elektronické přístroje, věnujte se klidným aktivitám, četbě nebo relaxační koupeli, dejte si lehkou večeři, ložnici dobře vyvětrejte a před 22h už buďte v posteli. Telefon odložte stranou a přejeme dobrou noc.