Jaké účinky má na nás dovolená

V zákoníku práce je jasně dáno, že každý, kdo je zaměstnán na plný úvazek, má nárok na dovolenou. A zaměstnanci toho rozhodně využívají. Dokonce do té míry, že některé firmy lákají nové pracovníky mimo jiné i na to, že poskytují volné dny i nad rámec zákona. Je samozřejmě jasné, proč nám na ní tak záleží. Je to v podstatě připomínka či pokračování prázdnin, které jsme měli jako děti. Bereme jí jako dobu odpočinku, kdy nabereme nové síly, abychom se mohli vrátit do zaměstnání svěží.

 

dovolená by měla být plná nových zážitků

 

Ovšem jen málokdo se zamýšlí nad tím, jaké účinky na naše tělo dovolená skutečně má. A to je škoda, neboť právě to by nám pomohlo si ji naplánovat tak, abychom ji co nejlépe využili. Rozhodně tedy neuškodí, když si o tom něco řekneme.

 

V první řadě je nutné vědět, že nám bude pár dní trvat, než se dostaneme do skutečně „dovolenkového módu“, kdy opravdu vypneme. Je více než pravděpodobné, že v prvních dnech budeme ještě myslet na zaměstnání, na to, co jsme zapomněli, dělat si starosti, zda tam není nějaká krize, či jak to náš záskok zvládne.

 

odjet do ciziny je ideální

 

Zde nám rozhodně nepomůže, pokud budeme kontrolovat pracovní mail, či pokud nám kolegové či šéf budou posílat zprávy. Měli bychom jim dát ještě před dovolenou jasně najevo, že v tu dobu nebudete k dispozici. Koneckonců, je to vaše zasloužené volno. Snažte se tedy na práci nemyslet.

 

Co nám rozhodně pomůže, je změna prostředí. Pokud budeme volno trávit doma, nikdy plně nevypadneme z dané rutiny, nehledě na to, že nás to bude nutit dělat domácí práce, na které jinak nemáme příliš čas. A to nám rozhodně nepomůže.

 

V době volna tedy dělejte skutečně jen to nejnutnější, a pokud jej netrávíte někde v cizině či alespoň na chatě či někde pod stanem, vyjeďte si alespoň někam na jednodenní výlet. Uvidíte, že si tak odpočinete mnohem lépe. Díky tomu budete mít po návratu do zaměstnání mnohem více energie a elánu, což vašemu pracovnímu výkonu jen prospěje.