Je váš hromosvod opravdu funkční


Zdědili jste rekreační nemovitost nebo rodinný dům a poté, co proběhla nutná rekonstrukce elektrických rozvodů, rozvodů vody, odpadů či plynového potrubí, se blíží čas vašeho nastěhování? Máte již vymalováno, hotovou novou koupelnu, kuchyň a položené podlahové krytiny? Nezapomněli jste ale na něco?

bleskové výboje

Možná v souvislosti s touto otázkou začnete přemýšlet, na co byste tak mohli zapomenout, když máte vyměněnou střešní krytinu, nová okna a dveře, komínové těleso, komplexní rekonstrukci v interiéru dle projektu, provedenou do nejmenších podrobností, přičemž to poslední – fasádu, případně zateplení ponecháváte až na příští rok, dle předběžné domluvy.

bouřka v krajině

Tím posledním, na co byste mohli zapomenout, ale co by vás možná mohlo stát život nebo veškerý váš majetek, je docela obyčejný hromosvod. Co dovede opomenutí revize hromosvodů https://revize-elektro-revtech.cz/lps-hromosvody/, o tom se někteří lidé již přesvědčili.

Jestliže například hromosvod těsně u země zkoroduje, vytvoří se tu velký přechodový odpor, a je to, jako kdyby tam žádný hromosvod nebyl. Blesk tím pádem není sveden co nejrychlejší cestou do země, ale putuje trasou nejmenšího odporu, kde je mu to umožněno. Zamíří si to k okapům, k okenním parapetům, k anténním svodům, k zábradlí na terase, a k dalším předmětům, a cestou je může tak rozžhavit, že zapálí hořlavé předměty v okolí. Anebo někoho usmrtit, když se zrovna v tu chvíli někdo dotýká zasažených kovových částí objektu.

Buďte tedy prozíraví a nechte zkontrolovat hromosvod, dokud je čas. Protože jediný úder blesku může zcela zlikvidovat vaše předchozí snažení, vyhodíte doslova do povětří několik stovek tisíc nebo milionů korun, a někdo z vaší rodiny to také nemusí přežít. Lidské tragédie totiž vznikají zejména tam, kde dotyční zapomínají na některé důležité záležitosti, podceňují je, odkládají na neurčito anebo si vůbec nejsou vědomi, že právě tam by mohlo dojít k něčemu nebezpečnému.